Техніка падіння у волейболі
Падения в волейболе и баскетболе ─ основная причина травм. При падении на твёрдую поверхность можно повредить кисть, на которую идёт упор, колени, локти и даже плечевой сустав. Падение применяется в ситуациях, когда мяч критически близок к полу, и другой возможности его принять нет, или же может быть случайным: во втором случае игрок редко успевает сгруппироваться, потому имеет больше шансов на травму. Правильная техника падения важна не только в волейболе, проходящем в спортзале, но и в пляжном волейболе, несмотря на амортизационные свойства песка.
Падения для принятия мяча в волейболе
Падіння вперед (на груди). Дозволяє відбити м'яч, небезпечно близьке до торкання поверхні поля. Амортизатором падіння є руки: гравець відбиває м'яч, і потім приймає вагу тіла на простягнуті вперед руки, наступного приземляється груди і лише потім ноги. Така хвилеподібна техніка дозволяє м'яко приземлитися. Важливо не виставляти вперед лікті і не забувати відривати від поверхні підлоги ноги: вони не повинні йти під корпус.
З положення лежачи на грудях зручно відбивати вже майже м'яч приземлився: досить простягнути долоню між підлогою і м'ячем: м'яч відскочить від руки і не буде вважатися таким, що впало.
Падіння в бік (перекат). В залежності від зони, в якій знаходиться гравець, падіння з перекатом може бути ліворуч або праворуч: м'яч повинен повертатися в зону гри. Граючи в 1 зоні, м'яч від бічної лінії повертають правою рукою, в 5-йзоне ─ лівої. При падінні гравець повністю витягує руку (частіше ту, що знаходиться зверху) і робить перекид через плече. Перекид допомагає знизити швидкість падіння і силу удару.
Верхній малюнок дозволяє побачити принцип падіння з перекатом, нижній ─ падіння на груди.
Падіння перекатом
Падіння перекатом
Випадкове падіння
При зіткненні з іншим гравцем волейболіст також може впасти. Найчастіше відбувається падіння назад, хоча бувають і поштовхи ззаду, змушують впасти на підлогу і взяти себе на руки. У першому випадку можна спробувати перекотитися на спину, що сповільнить падіння і зменшить силу удару. У другому ─ використовувати падіння на груди.
Основні травми кистей і пальців відбуваються, коли недосвідчений падаючий гравець виставляє попереду себе пряму руку. Руку краще зігнути під таким кутом, щоб бути готовим зробити перекид в сторону.
Прослизання підлоги може статися із-за гри в невідповідному взуття. Кросівки для волейболу дають не тільки міцне зчеплення з підлогою, але і бічну підтримку стопи, що покращує рівновагу гравця.
Захист зап'ястя і щиколотки також допоможе знизити ймовірність отримання травми недосвідченим гравцем.
Відпрацювання техніки падіння
Навряд чи вийде впасти правильно, лише ознайомившись з теорією. Кожен навик має бути відпрацьовано на тренуваннях до автоматизму, щоб гравець міг вчасно зреагувати у грі.
Перед тренировкой обязательна разминка: пробежка, приседания, махи руками помогут разогреть мышцы. Тренировку падений лучше начинать на мягком грунте (песке), затем, по совершенствованию навыков, переходить на игровой грунт.
Первые падения совершаются из положения низкого приседа ─ максимально близко к земле. Игрок приседает, вытягивает руку в сторону и совершает замедленный кувырок. Не увеличивайте скорость до тех пор, пока не отработаете движение.
Падение на грудь также лучше начать с приседа, максимально вытянув руки вперёд и совершив волнообразное движение корпусом, убрать ноги от пола.
Отжимания от пола ─ сопутствующее упражнение, развивающее силу рук и позволяющее за их счёт принять больше веса тела и максимально смягчить удар.